In 2026 vieren de Pogge Vrienden een bijzondere mijlpaal: hun 150-jarig bestaan. Ter gelegenheid van dit jubileum verschijnt een feestbrochure die het rijke verhaal van deze Schaarbeekse folklorevereniging samenbrengt én een overzicht biedt van het uitgebreide feestprogramma.
De Pogge Vrienden houden al anderhalve eeuw de herinnering levend aan Pierre De Cruyer (1821–1890), beter bekend als Pogge. Deze volkse figuur was een vaste waarde in de cafés van Schaarbeek, waar hij volgens de overlevering menig conflict wist te sussen met zijn legendarische uitspraak: “Alles es Just!”. Wat begon als een vriendenkring rond zijn persoon groeide uit tot een blijvende folklorevereniging, herkenbaar aan de blauwe kiel, de rode boerensjaal met stippen en de mascotte van Pogge die tijdens optochten wordt meegedragen.
In het najaar brengt het AMVB de grote retrospectieve 'Alles es Just!', een tentoonstelling die het verhaal van Pogge en de Pogge Vrienden in een bredere historische en Brusselse context plaatst. De verschillende gedaantes van Pogge staan er centraal, met een brede waaier aan objecten, tekeningen, foto's, archiefstukken en uiteraard zijn draagbeeld. De titel verwijst zowel naar de 19de-eeuwse heldendaden van Pogge als naar de manier waarop het gelijknamige festival 10 jaar lang aan de slag ging met de vele aspecten van het Schaarbeeks immaterieel erfgoed. In samenwerking met Sputnik vzw brengt het AMVB de wereld van Pogge tot leven met talrijke nevenactiviteiten.
De tentoonstelling loopt van vrijdag 18 september 2026 tot en met 16 januari 2027, van maandag tot vrijdag, telkens van 10.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis.
Wie de expo liever onder begeleiding ontdekt, kan terecht op de geleide rondleidingen op 31 oktober 2026 (10.00 uur FR / 11.30 uur NL) en 21 november 2026 (14.30 uur NL / 16.00 uur FR). Deze rondleidingen duren 60 minuten en kosten €8. Voor groepen kan een rondleiding op aanvraag geboekt worden via info@amvb.be. Inschrijven voor de publieksrondleidingen kan eveneens via info@amvb.be of 02/209 06 01.
De opening (vernissage) vindt plaats op 17 september 2026, van 18.00 tot 21.00 uur, en de afsluiter (finissage) op 16 januari 2027, van 13.30 tot 16.30 uur, tijdens de nieuwjaarsreceptie van het AMVB, met een rondleiding door een van de curatoren van de expo.
Benieuwd naar het volledige programma?
Ontdek het allemaal in de feestbrochure en vier samen met ons een stukje levend Brussels erfgoed!